Aromatik Yağlar

Aromatik Uçucu Yağların Özellikleri

BERGAMOT: Hassas, taze ve limonsu bir kokusuyla bergamot dünyada en çok tercih edilen narenciye kokusudur. Mod yükseltici ve dengeleyicidir. Doğal bir yatıştırıcı olan bergamot uçucu yağı, aynı zamanda antiseptik bir etkiye sahiptir. Ofiste ya da ders çalışırken konsantrasyon sağlamaya yardımcı olur. Çocuklar ve yetişkinler için uygundur.

SEDİR: Sedir ağacının odunundan elde edilen sedir uçucu yağı, sinir sistemini güçlendirici ve uyarıcı niteliktedir. Kişiyi ana getirerek geçmiş travmalardan kurtulmasına yardımcı olur. İyi bir böcek ve güve savardır.

OKALİPTUS: Özellikle mevsim geçişleri esnasında başucu yağı olması gereken okaliptüs, solunum sistemi rahatsızlıklarına karşı oldukça iyi bir koruyucudur. Antiseptik ve dezenfektandır. Psikolojik olarak canlandırıcı, zihin açıcı ve enerji vericidir. Greyfurt, lavanta ve biberiye yağları ile uyumludur.

ITIR: Karakteristik olarak gül kokusuna çok benzer. Böceksavardır. Duygu değişimleri, öfke, stres, uyku problemleri, gelecek kaygısı gibi psikolojik rahatsızlıklarda faydalıdır. Jet-lag gibi seyahat yorgunluklarını gidermeye yardımcı olur.

LAVANTA: Aromaterapide en kullanılan uçucu yağdır. Uyku problemleri başta olmak üzere pek çok rahatsızlık için faydalı olması nedeniyle her evde bulunması gereken bir uçucu yağdır. Sakinleştirici, rahatlatıcı, dengeleyici özelliktedir. Panik atak, hiperaktivite, stres gibi durumlarda oldukça faydalıdır.

PORTAKAL: Hem hoş kokusu hem de pozitif etkileri ile bilinen portakal yağı aynı zamanda iyi bir hava temizleyicidir. Bulunduğu ortamdaki kişilere pozitif enerji verir. Çocuklar için uygundur.

BİBERİYE: Rahatlatıcı ve tazeleyici etkisi ile bilinen biberiye yağı zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Konsantrasyonu sağlamaya yardım eder. Soğuk algınlığı ve solunum problemlerinde faydalıdır.

Kapat
Giriş yap
Kapat
Sepetim (0)

Sepetin şu an boş Sepetin şu an boş
0