Buhurdanlıklar

Buhurdanlık

Buhurdanlık Nedir?

Buhurdanlık kullanımına dair sorular, aromaterapi ile ilgilenen kişi sayısı ile doğru orantılı olarak her geçen gün artmaktadır. Buhurdan kelimesi, ’yakılınca güzel kokulu duman çıkaran madde’ anlamına gelen Arapça ‘bahur’ kelimesinden türetilmiştir. Kullanım bakımından çok eski devirlerden beri kullanılan tütsüyle benzer özelliktedir. Farklı olarak bitki parçaları ve reçine gibi maddeler yerine damıtma yöntemiyle elde edilmiş olan saf uçucu yağlar kullanılır.

Buhurdanlık Kaç Bölümden Oluşur?

Genellikle cam ya da seramik olarak üretilen buhurdanlar , su ve tealight mum koyulan iki ayrı bölümden oluşabileceği gibi tek parça olarak da bulunabilir. Kapaklı modeller kokunun yoğunluğunu ayarlamaya yardım eder.

Buhurdanlık Nasıl Kullanılır?

Öncelikle buhurdanın su haznesi doldurulur. (Zamandan tasarruf etmek için sıcak su koyulabilir) Haznedeki suyun üzerine tercih edilen uçucu yağdan bir kaç damla damlatılır. Ardından mum yakılarak buhurdanın alt kısmında bulunan bölüme yerleştirilir. Mum alevi suyun ısınmasını ve uçucu yağın tüm oda içerisinde yayılmasını sağlar.

Buhurdan Ne İçin Kullanılır?

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne dek doğanın bizlere sunduğu güzel kokular insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Geçmiş dönemlerde, başta dini ritüellerde olmak üzere parfüm yapımında, mumyalama ve günlük hayatta güzel kokularla kötü ruhların uzaklaştırıldığına inanılırdı.

Buhurdanın günümüzdeki temel kullanım amacı zihinsel rahatlama, ruhsal durumu dengeleme, hava temizleyici gibi durumlardır. Buhurdanlar genelde meditasyon sırasında, ders çalışırken, uyku öncesi rahatlamak ve ortamdaki negatif enerjiyi temizlemek için tercih edilir.

Buhurdan Kullanılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Buhurdanda kullanılan yağların mutlaka uçucu yağ olması gerekmektedir. Badem yağı gibi sabit yağlar buhurdanda kullanılmaz.
  • Uçucu yağların yanmaması için haznede her zaman yeterli miktarda su bulunmalıdır.
  • Aromaterapide doz çok önemlidir. Koku yoğunluğunu artırmak için fazla miktarda yağ kullanılmamalıdır. Ortam büyüklüğüne göre gerekirse birden fazla buhurdan kullanılabilir.
  • Buhurdanda kullanılan uçucu yağların saflığı kadar yakılan mumun doğal olması da önemlidir. Bunun için bitkisel tealight mumlar tercih edilebilir.
  • Kullanılan uçucu yağların her kullanım sonrası yenilenmesine gerek yoktur.
  • Çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

Buhurdanlık Kullanım Şekli Nasıldır?

Buhurdanın haznesi zamanla yağ atıkları nedeniyle kirlenebilir. Temizlemek için bir bez ve sıvı sabun yardımıyla kabı temizleyin. Durulama aşamasına ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde kap içerisinde kalan deterjan ile koyacağınız uçucu yağ birbirine karışabilir. Mumun etrafa taşma durumu gerçekleşmişse alt kısmı da temizleyebilirsiniz. Yıkama işlemlerini buhurdana zarar vermemek açısından ılık su ile ve elde yapmaya özen göstermelisiniz.

Buhurdanlık İle Hangi Yağlar Kullanılır?

Kullanım amacınıza yönelik olarak ya da sevdiğiniz herhangi bir uçucu yağı tercih ederek buhurdan ile ortam kokulandırması yapabilirsiniz. Uçucu yağ seçiminizi yaparken ihtiyacınız duyduğunuz niteliklere sahip olan yağları tercih etmelisiniz. Buhurdan için kullanılabilecek uçucu yağlardan birkaçı Limon, Bergamot, Sedir, Ylang Ylang, Greyfurt, Okaliptüs, Tea tree (Çay ağacı), Lime, Paçuli, Itır, Lavanta, Portakal, Biberiye, Adaçayı şeklinde sayılabilir.

Bu uçucu yağların her birinin farklı nitelikleri bulunmaktadır. Tek tek kullanılabildiği gibi 2-3 uçucu yağ karıştırılarak oluşacak sinerjik karışımlar da kullanılabilir. Bizim sinerjik uçucu yağ karışımlarımızı tercih edebilirsiniz;

Kapat
Giriş yap
Kapat
Sepetim (0)

Sepetin şu an boş Sepetin şu an boş
0